Ekspres robi mało kawy?
by
Ekspresy ciśnieniowe, zarówno te nowoczesne, jak i nieco starsze to wbrew pozorom skomplikowane urządzenia. Woda płynąca z pojemnika musi pokonać długą drogę, na której oczywiście jest wiele przeszkód i utrudnień. Wężyki silikonowe, zarówno te zbrojone, jak i nie spełniają tutaj kluczową rolę. Odpowiednie połączenia, opaski uszczelniające grają niebagatelną rolę. W przypadku nowych urządzeń nie ma mowy o wyciekach, co innego jeśli nasz ekspres ma już kilka a czasem nawet kilkanaście lat. W takich przypadkach trzeba się liczyć z pewnymi nieszczelnościami, które ograniczają dopływ gorącej wody do zaparzacza. W efekcie przy niewielkim espresso otrzymujemy zaledwie łyk pysznego napoju. Tu warto zwrócić uwagę również na stan uszczelek i oringów, które odpowiadają za większość procesów ciśnieniowych. To naprawdę wysokociśnieniowe urządzenia, dlatego każdy element musi być maksymalnie szczelny.
Zadbaj o stan połączeń wodnych/ciśnieniowych ekspresu!
W przeciwnym wypadku woda trafia nie do zaparzacza a do tacki ociekowej. My otrzymujemy dużo mniej kawy i coraz częściej jesteśmy proszeni o opróżnienie zbiorniczków w tacce. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj większość zależy od naszych obserwacji i stałej kontroli maszyny. Jeśli z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień obserwujemy częstsze opróżnianie, to znak, że z naszym ekspresem kawowym coś jest nie tak. W takich sytuacjach trzeba szybko reagować.
Mniejsza ilość wydobywającej się kawy z ekspresu ciśnieniowego

Biorąc pod uwagę te wszystkie argumenty, warto zadbać o ekspres kawowy wcześniej! Odpowiednia konserwacja, czyszczenie, przeglądy wbrew pozorom ograniczają nasze wydatki. Naszym zdaniem takich okresowych przeglądów powinniśmy dokonywać raz ro roku. Oczywiście wszystko zależy od intensywności eksploatacji, jakości wody i wielu innych czynników.

W naszej codziennej pracy serwisowej spotykamy się z wieloma przypadkami braku wypływu odpowiedniej ilości kawy. Nasi serwisanci na bieżąco diagnozują wszelkie problemy, wymaga to jednak sporej precyzji zarówno przy demontażu jak i montażu poszczególnych podzespołów. Czasem to nawet kilkadziesiąt śrubek do wykręcenia!