Jak dbać o ekspres kawowy?

by

Nienaganna czystość ekspresu to nie tylko lepszy smak kawy, to także odpowiednie ciśnienie oraz precyzja pracy poszczególnych podzespołów zaparzacza. W przypadku braku odpowiednich parametrów część kawy trafia do tacki ociekowej a nasz aromat niknie w rozrzedzonej wodzie. W efekcie nasze mocne espresso o poranku traci ukochany smak i aromat. My również jesteśmy miłośnikami kawy. Czasem czarnej, czasem białej ale zawsze aromatycznej. Być może dlatego wiemy jak smakuje kawa z ekspresu zabrudzonego i zaniedbanego. Wierzymy, że nasze kubki smakowe zawsze muszą być tak pełne aromatu, jak pełna jest filiżanka kawy. Po roku a tym bardziej po kilku latach użytkowania ekspresu kawowego smak może znacząco odbiegać od pierwotnego. To znak,  że nasz ekspres może wymagać interwencji. Doskonale wiemy jak poradzić sobie z problemem. Wymiana wężyków ciśnieniowych, oringów uszczelniających może być rozwiązaniem problemu. Pamiętajmy jednak, że to dopiero połowa sukcesu. Ruchome elementy zaparczacza mogą również nieodpowiednio się poruszać przez złogi kawy. W efekcie część naparu trafia do tacki ociekowej a z dysz zewnętrznych wydobywa się zdecydowanie mniej kawy. Lekarstwo jest oczywiste – czystość, czystość i jeszcze raz czystość.

Zalegające drobiny zmielonej kawy w zaparzaczu to spory problem. Nie domykający się mechanizm może znacząco wpływać nie tylko na smak kawy ale również działanie całej konstrukcji.

Część producentów umożliwia nam czyszczenie zaparzacza, niestety w pozostałych przypadkach może się to wiązać z rozebraniem obudowy urządzenia. Jeśli nie wiemy jak to zrobić warto zwrócić się do fachowców. Tylko odpowiednia wiedza i doświadczenie to klucz do sukcesu. Poniżej prezentujemy Wam zaparzacz przed i po czyszczeniu. W tym wypadku obyło się na szczęście bez kosztownej wymiany części. Wystarczyła wymiana oringów uszczelniających i dokładne wyczyszczenie miejsca, w którym pod ciśnieniem parzona jest kawa.

Cykliczne czyszczenie ekspresu ciśnieniowego to gwarancja idealnego smaku kawy!

Niestety nie najlepiej wygląda również samo sitko, którego zadaniem jest separacja wody od kawy oraz zmielonych ziaren. Tu mieliśmy do czynienia z zupełną zmianą smaku kawy. Dopiero wyczyszczenie komory zaparzającej przyniosło istotną zmianę. Poniżej zdjęcia przed i po czyszczeniu sitka zaparzacza kawowego.

Ekspres Philips – sitko zaparzacza totalnie zanieczyszczone przez olej kawowy. Po czyszczeniu zupełnie inny, pierwotny smak kawy.

Raz na pół roku, ewentualnie raz na rok. Pamiętajcie o profesjonalnym czyszczeniu ekspresu do kawy. Naszym zdaniem to absolutne minimum w tej kwestii.

I kolejny przykład – tym razem ekspres DeLonghi. Sitko zaparzacza przed i po czyszczeniu.

I dla przykładu jeszcze wnętrze systemu do mleka spienionego. To urządzenie, które bardzo często staje się powodem problemów z przygotowaniem porannego latte. Z wnętrza pojemnika wydobywa się tylko para, mleko jest tak zwaną „rzadkością”?

Na zakończenie dla przykładu zaniedbanego po roku użytkowanie ekspresu, element gumowy systemu mleka spienionego. Zamiast świeżej pianki mlecznej otrzymujemy coś co do mleka nie jest podobne:

Dlatego właśnie tak ważne są regularne przeglądy. Okresowe czyszczenie przez ekspres kawowy może nie wystarczyć. Jako specjaliści w branży oferujemy Wam dogłębne czyszczenie ekspresu kawowego. Zajrzymy w najbardziej niedostępne miejsca, czyścimy wszystkie zakamarki Waszego ekspresu kawowego. To czynność, którą powinniśmy powtarzać przynajmniej raz do roku.